Rozhovor s Ivou Pecháčkovou při příležitosti oslav dvacetiletého jubilea nakladatelství Meander

Roku 2016 oslavilo nakladatelství Meander letos 20 let od svého vzniku. Za tu dobu v něm vyšlo mnoho uměleckých knih určených zejména dětem. Zakladatelkou nakladatelství je Ivana Pecháčková. O tom, jaké to je vést nakladatelství a jak se rodí nová kniha, mi prozradila více v rozhovoru.

Blíží se Vánoce. Je pro nakladatele tato doba v něčem složitější? Jak prožíváte čas adventu se svou rodinou?

Ano, pro nás nakladatele je to nejhektičtější období roku. Advent  je doba ztišení a zklidnění a pobývání s blízkými, a to se mi daří vždy jen s velkým úsilím zrealizovat.

Jak jste přišla na nápad vytvořit adventní kalendář z leporel?

Adventní kalendář je první knihou, která v nakladatelství Meander vyšla. Tehdy jsem byla na mateřské dovolené a dětem jsem vyráběla ručně dělané adventní kalendáře, kam jsem jim schovávala různé malé dárečky. Tak se zrodil nápad udělat adventní kalendář, kde na každý den bude jedna malá knížečka.

Vydáváte zejména umělecké knihy pro děti. Velmi zajímavé a experimentální jsou například obrázkové knihy od umělce Petra Nikla. Podle čeho si vybíráte autory dětských knih?

Velká většina výtvarníků, kteří pro Meander někdy ilustrovali, jsou blízcí přátelé. S Petrem Niklem se znám už od vysoké školy. Některé výtvarníky ale hledáme sami. Často navštěvuji klauzury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde sleduji tvorbu studentů z ateliéru ilustrace. Co se týče textů, do nakladatelství nám chodí rukopisy, které důkladně pročítáme a občas vydáme i zcela neznámého autora. Jinak sázíme spíše na renomované české spisovatele, kteří jsou schopni vytvořit tu nejkvalitnější literaturu i pro nejmenší čtenáře.

Umění obecně klade větší nároky na pochopení. Dá se určit nějaká věková hranice, kdy děti začínají více vnímat a chápat umění? Kdy je pro ně vhodné začít nakupovat i umělecké knihy?

Já myslím, že odmala je potřeba děti kultivovat. Ty naše jim můžete kupovat už tak od dvou, tří let, ale důležité je číst je s nimi a také jim leccos občas dovyprávět, objasnit…

Zajímáte se také o dětské knihy, které vznikají v zahraničí. Lze vysledovat nějaké rozdíly mezi současnými knihami pro děti, které se vydávají u nás a těmi, co vznikají v zahraničí?

Zahraniční tvorbu sleduji. Nedávno jsem se vrátila z dětského knižního veletrhu v Šanghaji. Je zajímavé, že místní ilustrátoři nepracují s lokální tradicí tušové malby, dřevorytu či vystřihovánek. Většina ilustrací působila velmi západním dojmem. Naše nakladatelství vydává knihy autorů z Francie, Argentiny, Nizozemí či Švédska. Avšak česká ilustrovaná kniha vždy měla tradici a ve světě má stále zvučné jméno, ze kterého lze čerpat.

Kolik nových titulů ročně vaše nakladatelství vydá? Jak dlouho trvá příprava vydání nové knihy?

Většinou za rok vydáme kolem 15 titulů, některé ročníky jsou samozřejmě i silnější. Cesta k hotové knize od rukopisu, přes ilustrace a grafickou úpravu může někdy trvat i několik let. Jsou ovšem i případy, kdy se dá kniha zvládnout v extrémně rychlém čase, například za tři měsíce.

Co byste popřála dětské knize v roce 2016?

Hodně čtoucích rodin, nejen malých čtenářů! Není nad společně strávené chvíle nad knihou s tátou, mámou nebo babičkou, to děti už nezapomenou a od knihy nikdy neodejdou…