Láska a knihy patří k sobě! 💕📚 Proto jsme pro vás připravili speciální akci – při nákupu nad 500 Kč si můžete jako DÁREK vybrat jeden LÁSKYplný příběh, který jsme vydali. 🎁 📅 Akce probíhá od 10. do 21. února. Udělejte radost sobě i svým blízkým!

Rozhovor s autorkou knížky Pozemšťané: Podívejme se na život na Zemi z kosmické perspektivy!

Co znamená být Pozemšťanem? Ewa Solarz přináší dětem knihu plnou neopomenutelně důležitých témat a myšlenek, které jsou v dnešní době aktuálnější než kdy dřív. Zprostředkovává tak jedinečnou možnost, nahlédnout na stav naší Země a její fungování cizíma očima vesmírných obyvatel, pro které není ekologie, identita ani rozmanitost tabu. Kniha otevírá dětem i dospělým oči k zamyšlení nad tím, jak pečujeme o naši planetu, jak se chováme k sobě navzájem a proč je právě odlišnost klíčem k harmonickému soužití. 

 Rozhovor s Ewou Solarz vedla Vendula Heřmánková.


Věděli jste, že:

😴 Pozemšťané prospí jednu třetinu svého života, tedy přibližně 25 let.

🛀 Tři z pěti pozemšťanů si ve sprše zpívají nebo alespoň notují.

💩 Šest ze sta pozemšťanů si ulevuje venku.

🐪 Pozemšťan přežije bez vody průměrně 3 dny. Je to mnohem méně než velbloud, který vydrží bez pití dva týdny, nebo žirafa, která dokáže nepít až tři týdny.


Jaký byl Váš původní cíl při psaní této knihy - co doufáte, že si z ní čtenáři odnesou?

Lidé se považují za jedinečné, vyvolené, lepší než ostatní. Myslíme si, že Země nám byla dána a že ji můžeme využívat bez ohledu na následky a bez ohledu na potřeby ostatních obyvatel Země. S tímto uvažováním nesouhlasím. Svou knihou jsem chtěl povzbudit děti a rodiče, aby se společně zamysleli, zda je tento postoj pozemšťanů v pořádku. Kosmická perspektiva nás má přimět, abychom si uvědomili, jak malá část vesmíru jsme a jak směšné jsou naše antropocentrické názory. Inspirací mi byla kniha Hvězdné deníky od Stanisława Lema a kniha (a film) Horton Hears a Who od Dr. Seusse, z nichž každá jiným způsobem ukazuje, že naše myšlení o Zemi může být divné, když se na to podíváme z jiné perspektivy.

Kniha se dotýká důležitých témat, jako je ekologie, respekt k rozmanitosti a mezilidské vztahy. Bylo pro Vás některé z těchto témat obzvlášť osobní nebo důležité?

Moje děti, jejich přátelé a známí jsou typickými představiteli západního světa, realitu, kterou znají, považují za normu. Často jsem přemýšlela, jak jim vštípit toleranci a respekt k jiným lidem, jiným druhům, jiným kulturám. Jsem přesvědčena, že jedině znalost různých kultur, náboženství, přesvědčení, různých životních podmínek v různých koutech Země může učinit nás a naše děti tolerantnějšími. Vzdělání a spolehlivé znalosti, nevycházející z pověr a stereotypů, nás donutí nebát se cizích lidí, a to je základ dobrého života. Uvedení mimozemšťanů do knihy, o kterých se dá říci, že jsou kvintesencí jinakosti, a jejich objektivní, statistický pohled na obyvatele Země, mělo nás, pozemšťany, dostat do situace, ve které jsme ostatním neznámí a sledováni bytostmi, které jsou inteligentnější než my.

Které názory čtenářů nebo kritiků Vás nejvíce překvapily nebo potěšily?

Nejvíce mě překvapuje neuvěřitelná paměť čtenářů. Zejména ti mladší jsou schopni poskytnout fakta a podrobné údaje z knihy, které jsem již zapomněla. Největší radost mám, když děti řeknou, že si ověřily další informace, a poradí mi, co bych do knížky měla přidat. Je skvělé, že kniha může inspirovat k takovému zkoumání.

Myslíte si, že čtení této knihy může prospět i dospělým?

Všechny mé knihy zaměřené na děti jsou vnímány jako snáze psané knihy pro dospělé. Vím, že dospělí rádi čtou informace obsažené v naší knize.

Jak se změnil Váš pohled na svět nebo Vaše dílo od doby, co jste dokončila tuto knihu?

Četná ocenění a zájem o knihu v mnoha zemích světa potvrzují, že stojí za to psát knihy, které slouží širší myšlence. Jsem nejen spisovatelka, ale i kurátorka výstav pro děti, při úvahách o následujících výstavách se snažím přebírat jen témata důležitá pro Zemi, uvažuji i o uspořádání výstavy pouze z materiálů, které lze znovu použít a více takových projektů, aby vznikalo co nejméně odpadu.

Plánujete v budoucnu psát další knihy na podobná témata?

V současné době pracujeme s Robertem na knize o rozmanitosti pro mladší čtenáře. Znovu používáme mimozemšťany jako testy naší citlivosti a tolerance. Pokud bude knížka pro děti dobře přijata, máme nápad na celou sérii.

Jaké jsou Vaše literární cíle do budoucna?

Povoláním jsem historička umění a dva roky pracuji na skvělé knize týkající se právě umění. Podrobnosti zatím nemohu prozradit, ale s Robertem Czajkou, ilustrátorem Pozemšťanů, doufáme, že to bude nádherná a potřebná kniha. Bude zaměřena na děti, ale jsme si jisti, že svým obsahem i formou osloví erudované lidi všech věkových kategorií.


 

Ewa Solarz, autorka knihy, je polská historička umění, kurátorka vzdělávacích výstav a autorka knih pro děti a mládež. Studovala dějiny umění na Varšavské univerzitě a mnoho let pracovala jako novinářka pro polský magazín. Její tvorba se zaměřuje na podporu kulturního vzdělávání, udržitelnost a citlivost k umění a designu.


  

Robert Czajka, ilustrátor knihy, je polský malíř, grafik a ilustrátor, který absolvoval Fakultu malířství na Akademii výtvarných umění ve Varšavě. V roce 2010 založil firmu Ringo, pro kterou navrhuje papírové hračky pro děti.