Vrány z Hruškovic
<<<<<>>>>>

Vrány z Hruškovic

Ilustrace: Jiří Sopko
Rok: 2006
Překladatel: Ivana Pecháčková
Formát: 160 x 160 mm
Počet stran: 40
Vazba: V8
ISBN: 80-86283-43-7
Cena: 198 Kč 178 Kč

Product variations

Vrány z Hruškovic (The Crows of Pearblossom) jsou jedinou dochovanou dětskou knížkou známého anglického spisovatele Aldouse Huxleyho.
Napsal ji pro svou neteř Olivii de Haulleville, která i s rodiči často jezdívala na návštěvu do jeho domu v Mohavské poušti v Llanu, v kalifornském Antelope Valley. Rádi spolu chodívali na dlouhé vycházky a Aldous Huxley i jeho žena Marie při tom pětileté Olivii vyprávěli různé příběhy.
Když se Oliviina rodina přestěhovala do Pearblossomu, čtyři míle od Llana, Huxleyovi trávili Vánoce společně s Haullevilleovými a podnikali výlety do pouště.
 
Aldous Huxley napsal Vrány z Hruškovic o vánočních prázdninách roku 1944. V knížce se píše také o rodině pana Jošta (původně Yosta), sousedech Olivie a jejího bratra Siggyho. Právě v této rodině byl rukopis téměř zapomenuté knížky nalezen. Naštěstí Yostovi tehdy také dostali jednu kopii rukopisu, protože ten původní vrátila Olivia strýčkovi s prosbou, aby ho pro ni ještě také ilustroval. K tomu se však slavný spisovatel už bohužel nedostal. Po požáru, který jeho dům zničil, a po autorově smrti v roce 1963 upadl rukopis na dlouhou dobu v zapomnění.
 
Huxleyho knihu v prvním českém vydání ilustroval mimořádný malíř Jiří Sopko. Jeho manželé Vránovi s člověčí mimikou jsou tak přesvědčiví, že nás ani nepřekvapuje, že mluví a myslí jako lidé.
Neteř Aldouse Huxleyho dnes žije na řeckém ostrově Hydra a její vnučka Melina je jen o málo starší, než byla Olivia v době, kdy pro ni strýc tento půvabný příběh napsal.
Stáhnout obrázky v plné velikosti: 1