Kafárna 2012

10. sezóna

Již desátou sezónu připravuje nakladatelka Iva Pecháčková ve spolupráci se Švandovým divadlem na Smíchově pravidelně každý první čtvrtek v měsíci Literární kavárnu. Literární odpoledne v kavárně Švandova divadla vznikla původně jako cyklus pořadů o literátech tvořících dnes nebo v minulosti na Praze 5. Literární večery se rychle ujaly a brzy se přetvořily v další pořady - autorská čtení s hudebním doprovodem, křty knížek a literární pořady se soutěžemi pro děti. Mezi autory, kteří na literárních kavárnách ze svých knížek četli, patří například Filip Topol, Jaroslav Rudiš, Ivan M. Jirous, Markéta Pilátová či Petra Hůlová. Vstup je volný – těšíme se na všechny, kdo mají rádi literaturu a krásné knížky.

 

Pokud chcete dostávat program literárních akcí pro děti,
pište na nakladatelstvi@meander.cz.
 
 
Čtení nejen pro děti každý první čtvrtek v měsíci od 17:15
v kavárně Švandova divadla.
6. prosince 2012

Literární kavárna č. 83

Na mikulášské literární kavárně byla uvedena knížka autora Pavla Hrnčíře, ilustrátora Davida Böhma a grafika Jana Čumlivského Plechová Mína.

 

Fotogalerie

8. listopadu 2012

Literární kavárna č. 82

Sborník undergroundových pohádek Čertovo kopyto uvedl editor sbírky Radim Kopáč.

 

Fotogalerie

3. října 2012

Literární kavárna č. 81

Ve středu 3. 10. byla uvedena nová kniha Petra Nikla - Divňáci z Ňjújorku. Spolu s autorem vystoupili dva hudební divňáci - Jaroslav Murngauer a David Vrbík. 
Knihu představil redaktor Miloš Voráč.
 
Fotogalerie

 

13. září 2012

Literární kavárna č. 80

Druhý svazek věhlasného argentinského komiksu Ricarda Linierse. Album Macanudo 2 pokřtil il Ministero Argentinského velvyslanectví v Praze pan Rubén Darío Vallejo.

Knihu uvedl Pavel Kořínek. Hudba Tango argentino.

 

Fotogalerie

3. května 2012

Literární kavárna č. 79

Ve čtvrtek 3. 5. 2012 se v kavárně Švandova divadla konala pod záštitou nakladatelství MEANDER květnová literární kavárna, zaměřena na objev roku Magnesia Litera 2012. Zahájení s akademickou čtvrthodinkou v 17:30 se ujalo hudební duo Jaroslav Jeřábek a Paťa. Ti naladili svým originálním propojením melodie kytary a saxofonu všechny přítomné – zúčastněné do pohodové nálady. Po tomto vystoupení se ujala slova Iva Pecháčková, majitelka nakladatelství MEANDER. Ta všechny ještě jednou přivítala a předala slovo Štěpánu Hulíkovi. Jehož kniha Kinematografie zapomnění, získala cenu Objev roku Magnesia litera 2012. Ten tuto knihu krátce představil a následně, společně s prvním hostem, herečkou Ivanou Uhlířovou, přečetli krátkou pasáž, jako ukázku. Jednalo se o rozhovor s Jiřím Puršem, který byl od r. 1969 ředitelem československého filmu. Mohli jsme se, poměrně vtipnou formou, dozvědět především to, jak to bylo s cenzurou ve filmu v období normalizace. Potom přišel na řadu další host – Marcela Pitrmanová. Bývalá dramaturgyně pro dětskou tvorbu studia Barandov. Ta se podílela na vzniku pohádek, jako jsou: S čerty nejsou žerty, anebo Tři oříšky pro popelku. Pitrmanová nám Přiblížila tamní situaci doby z pohledu nekomunistického příslušníka. Mezi nejožehavější téma patřilo „dosazování funkcionářů“, či historky ze života s Ludvíkem Tomanem. Nakonec, zhruba okolo 18:30, jsme si už mohli jen opět poslechnout líbivou píseň, dopít zbytek výtečné kávy či piva a vydat se domů. Nebo ještě posedět s přáteli v příjemně naladěném prostředí kavárny Švandova divadla a pokračovat v diskuzi na poutavé téma, které nám toto odpoledne bylo nastíněno.

 

Fotogalerie

5. dubna 2013

Literární kavárna č. 78

A je to tady! Dětem začaly velikonoční prázdniny. Ale, kam s nimi vyrazit, když venku nestále prší? Co třeba na křest knihy, která je věnována právě jim. Dne 5. 4. 2012 se konal v příjemném areálu kavárny Švandova divadla křest knihy pro děti, nesoucí název „Poetický slovníček dětem v příkladech“. Knihu napsal Radek Malý, který mimo jiné získal letos cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež. Při křtu nás doprovázeli také spoluautoři Poetického slovníčku a to Daniela Fischerová a Vratislav Brabenec, který akci doprovázel hrou na saxofon. Samozřejmě nechyběla ani Ivana Pecháčková, majitelka nakladatelství MEANDER, které knihu vydalo a pod jehož záštitou se křest konal. Celá akce byla směřována především k tomu publiku, kterému je věnována i samotná kniha. Tudíž dětem. Úžasným projevem, který bych přirovnal k vyprávění pohádkové babičky, přivítala všechny posluchače Daniela Fischerová. Seznámila nás s problematikou psaní poezie pro děti a definovala základní prvky, které tato poezie musí mít – rytmus, rým, pointu a zejména nevšednost, která je v dnešní době tak vzácná. Po ní vystoupil už sám autor. Ten mluvil především k dětem. Od něj jsme se mohli dozvědět o čem Poetický slovníček je, a k čemu slouží. Že se nejedná o nějaký „naučný slovník“, ale spíše o formu hry, kde se děti (ale i mnozí dospělí) mohou naučit, na jakých principech fungují básničky a říkanky. Potom přišla na řadu část ze všech nejzajímavější a nejzábavnější. Totiž hádanky. Každý z pořadatelů přečetl jednu hádanku. Dítě, které ji uhodlo, vyhrálo Poetický slovníček. Samozřejmě bez pomoci rodičů! Byly celkem tři hádanky, v nichž si děti mohly porovnat své znalosti z různých oblastí vědy a literatury. Dozvěděli jsme se spoustu novinek. Například, že jitrnice, je něco jako párek. Anebo to, že ten datel, který ťuká do stromů nejvíce je ze všech datlů nejlepší datel. Celá akce pak byla ukončena tak, jak začala. Hrou na saxofon v podání Vrastislava Brabence. Suma sumárum - křest proběhl ve velmi přátelském, radostném a pohodovém duchu. Trval zhruba 30 minut, během nichž jsem se alespoň trochu vžil opět do role dítěte, které miluje slovní hříčky, hádanky a básničky a neřeší každodenní problémy všedního života. Děkuji všem pořadatelům a MEANDERU. A upřímně doufám, že v budoucnu se budou konat i další akce, jako právě byla tato.

 

Fotogalerie

1. března 2012

Literární kavárna č. 77

Už ani ti ptáci dnes nejsou to, co bývali. Podle ČTK ptáci ve městech zapomínají zpívat, jak jim zobák narostl, místo toho napodobují zvuky kolem sebe. Například vyzvánění mobilních telefonů. A právě tahle tisková zprávička se stala impulsem pro Ivonu Březinovou a na jejím základě vznikla knížka Natálčin andulák. Pro děti i pro rodiče. Protže už ani ti rodiče dnes nejsou to, co bývali, a místo se svými dětmi si raději povídají s mobily. No a děti už vůbec nejsou to, co bývaly dřív, protože ještě tak před dvaceti lety by je ani ve snu nenapadlo přát si mobil. Přitom přesně takové přání má i malá Natálka, která by taky chtěla mobil, aby si s ní povídal. Tenhle splněný sen jednou večer přiletí Natálce do usínání a usadí se u ní na okenním parapetu. Víc na křtu knížky neprozradili ani protagonisté večera: spisovatelka Ivona Březinová, ilustrátorka Lucie Dvořáková a redaktor Radek Malý, který dával přítomným dětem nejtěžší soutěžní otázky. Děti se díky tomu dozvěděly například to, že andulka (Melopsittacus undulatus) se správně jmenuje papoušek vlnkovaný. Ivona Březinová představila i plyšového anduláka, s kterým vyráží na turné po školách seznamovat děti s knížkami, úplně jako rocková hvězda. A Jiří Šlupka Svěrák nekladl soutěžní otázky, ale hrál a zpíval písničky-básničky, které se ke knížce náramně hodily.

 

Fotogalerie

2. února 2012

Literární kavárna č. 76

,,Knížka není ťuťuťu, ňuňuňu, fufufu... je to chytrá knížka pro malé děti." (M.Pilátová) Stalo se vám někdy, že něco bylo jinak, než jste očekávali? Že vás místo známé zahrady překvapila studená bílá peřina? Nebo že jste se nevešli tam, kam jste se vždycky vešli? Přesně tohle se totiž stalo kočcce Mňauce, která ožila ve čtvrtek 2. února v další Literání kavárně. Jak to dopadlo s Mňaukou, to si musíte v knize přečíst sami. Ale jak malí, tak velcí určitě najdou momenty, kdy se v příběhu zvídavé kočičky poznají. Stejně jako dětem, které pozorně poslouchaly Viktora Limra, se i dospělým návštěvníkům zalíbily hříčky autorky Violy Fischerové s češtinou. Obzvláště populárním se stalo slovo ,,pejska" jako označení pro psí slečnu. Druhá letošní kavárna představila prostřednictvím Ivy Pecháčkové další nádherný příběh Violy Fischerové, který tentokrát naprosto unikátně ilustrovala Barbora Šlapetová (s dcerami). Jak už bývá v kavárně zvykem, nechyběl ani hudbení doprovod, tentokrát v podání Majdy Jedličková a Jana Pecháčka. Děkujeme všem, kteří i přes opravdu třeskuté mrazy dorazili a budeme se těšit na příští kavárnu zase za měsíc.

 

Fotogalerie

5. ledna 2012

Literární kavárna č. 75

"Vždycky mě lákal hustý les za kopcem. Smrkový. Večer ty zvuky! Říkali mi, abych tam nechodil. Že prý tam žijí žlutí lvi. Žlutí." Na lednové literární kavárně představil Petr Nikl svou knihu Žlutí lvi, která vznikla ještě za dob jeho studií v roce 1986.

 

Fotogalerie

Kafárna 2012Kafárna 2012Kafárna 2012Kafárna 2012Kafárna 2012Kafárna 2012Kafárna 2012Kafárna 2012