Kafárna 2011

9. sezóna

Již devátou sezónu připravuje nakladatelka Iva Pecháčková ve spolupráci se Švandovým divadlem na Smíchově pravidelně každý první čtvrtek v měsíci Literární kavárnu. Literární odpoledne v kavárně Švandova divadla vznikla původně jako cyklus pořadů o literátech tvořících dnes nebo v minulosti na Praze 5. Literární večery se rychle ujaly a brzy se přetvořily v další pořady - autorská čtení s hudebním doprovodem, křty knížek a literární pořady se soutěžemi pro děti. Vstup je volný – těšíme se na všechny, kdo mají rádi literaturu a krásné knížky.

Pokud chcete dostávat program literárních akcí pro děti,
 
Čtení nejen pro děti každý první čtvrtek v měsíci od 17:15
v kavárně Švandova divadla.
8. prosince 2011

Literární kavárna č. 74

Jiří Stránský: O chamtivém králi

V předvánočním čase ve čtvrtek 8. prosince proběhl poslední letošní literární večer v příjemném prostředí kavárny Švandova divadla. Představena byla nová pohádková kniha Jiřího Stránského O chamtivém králi. Program byl zahájen chvilku po čtvrt na šest v podvečer paní Ivou Pecháčkovou, která nám představila autora Jiřího Stránského, který byl na literárním večeru spolu s Hynkem Bočanem, jemuž knihu věnoval. Nechyběl ani ilustrátor Matěj Forman a během večera dorazila i druhá ilustrátorka Josefína Formanová, vnučka autora.

Jiří Stránský spolu s Hynkem Bočanem prozradili, že námět byl původně zamýšlen jako filmové zpracování v první polovině 80. let, ale kvůli nedostatku financí se film nenatočil a tak se k němu Jiří Stránský vrátil a napsal knihu. Matěj Forman se rozhovořil i o zajímavostech techniky malby, kterou při ilustracích spolu s neteří Josefínou používali, a prozradil, že obrázků vzniklo mnohem víc, než se nakonec do knihy vešlo.

Po přečtení ukázky z knihy, kdy jsme se ocitli v jednom ze dvou království a byli alespoň trochu seznámeni s chamtivým králem, následovala soutěž a tři mladí čtenáři odcházeli s vyhranou a podepsanou knihou. Na závěr předvedl své vtipné loutkové představení Milan Hugo Forman s pomocnicí Danielou.

10. listopadu 2011

Literární kavárna č. 73

S Wernischem na provaze

Ve čtvrtek 10. 11. proběhl literární večer s Ivanem Wernischem, který představil svou novou knihu Chodit po provaze je snadné, v příjemném prostředí literární kavárny v Řetězové. Program zahájila Iva Pecháčková představením hostů. Kromě autora knihy, Ivana Wernische, dorazil i ilustrátor Jiří Stach a Richard Drury, který sbírku představil.

„Wernisch píše dětem? To je jako oxymóron,“ smála se Iva Pecháčková, ale brzy všichni uznali, že i těžká témata mohou být zpracována tak, aby se líbila dětem. Kniha je výborem textů, které už publikovány byly, ale najdou se v ní i nové kousky. Autorovo čtení občas proložil Jan Pecháček zpěvem, hrou na kytaru, harmoniku a na klavír.

7. listopadu 2011

Literární kavárna č. 72

Viola Fischerová: Jak zvířátka uzdravila smutný dům

Křest nové knihy Violy Fischerové, ilustrace Monika Novotná. Knihu uvedla Markéta Hejná a Iva Pecháčková, čte Viktor Limr. Hudební doprovod Alžběta Lhotová.

6. října 2011

Literární kavárna č. 71

Daniela Fischerová: Milion melounů

Křest nové knihy poezie Daniely Fischerové. Sbírku představil Jiří Stránský, Lakomé Barky a paní autorka. Ilustrace Irena Šafránková.

2. června 2011

Literární kavárna č. 70

Magnesia Litera: Objev roku

Markéta Baňková: Straka v říši entropie

Petra Hůlová přečetla ze své knihy nominované na Magnesii Literu, Strážci občanského dobra a uvedla knihu Markéty Baňkové, Straka v říši entropie. Markéta Baňková četbu jedné z bajek doprovodila názorným výkladem. Jazzová improvizace: Alžběta Lhotová.

12. května 2011

Literární kavárna č. 69

Ivan Martin Jirous: Velikonoční pohádka

Velikonoční pohádku ilustrovanou Lubošem Drtinou představil Martin Machovec a přečetl z ní autor, Ivan M. Jirous. Hudební doprovod Vráťa Brabenec.

6. dubna 2011

Literární kavárna č. 68

James Joyce: Kočka a čert

Jedinou knížku Jamese Joyce pro děti představila její překladatelka a nakladatelka, Iva Pecháčková, a přečetl z ní herec Viktor Limr. Kavárny se zúčastnil rovněž ilustrátor knihy, Tadeáš Kotrba a na flétnu zahrála Markéta Stivínová.

3. března 2011

Literární kavárna č. 67

Emmanuel Guibert: Alanova válka

O slavném francouzském komiksu a o technice Emmanuela Guiberta promluvil odborník na komiksy, Pavel Kořínek a o úskalí překladu Guibertova díla popsala překladatelka Alanovy války, Alena Jurion. Jan Pecháček kavárnu doprovodil hrou na klavír.

3. února 2011

Literární kavárna č. 66

Alberto Pez a Roberto Cubillas: Tajný život blech

O knize argentinských autorů mluvila Iva Pecháčková, spisovatelka Markéta Pilátová a odborník na komiksy Pavel Kořínek. Kavárny se zúčastnil rovněž argentinský velvyslanec, pan Vincente Espeche Gil a hudebníci se postarali o nezapomenutelné argentinské tango.

6. ledna 2011

Literární kavárna č. 65

Vzpomínkový večer na Violu Fischerovou

První letošní kavárna se nesla v duchu vzpomínek na Violu Fischerovou. Zavzpomínala Iva Pecháčková, Markéta Pilátová a Markéta Hejná. Markéta Pilátová přečetla z připravované knížky Violy Fischerové – O kočce Mňauce a pejsce Bibině – a vyzdvihla Violin drsný, a zároveň kouzelný pohádkový styl. Z další připravované knížky – Jak zvířátka uzdravila smutný dům – přečetl Viktor Limr. V soutěži o knížku vyhrála symbolicky – v tento večer tříkrálový – jedna z nejmenších účastnic kavárny s královskou korunou na hlavě