Kafárna 2010

8. sezóna

 

Již osmou sezónu připravuje nakladatelka Iva Pecháčková ve spolupráci se Švandovým divadlem na Smíchově pravidelně každý první čtvrtek v měsíci Literární kavárnu. Literární odpoledne v kavárně Švandova divadla vznikla původně jako cyklus pořadů o literátech tvořících dnes nebo v minulosti na Praze 5. Literární večery se rychle ujaly a brzy se přetvořily v další pořady - autorská čtení s hudebním doprovodem, křty knížek a literární pořady se soutěžemi pro děti. Mezi autory, kteří na literárních kavárnách ze svých knížek četli, patří například Filip Topol, Jaroslav Rudiš, Ivan M. Jirous, Markéta Pilátová či Petra Hůlová. Vstup je volný – těšíme se na všechny, kdo mají rádi literaturu a krásné knížky.
 
Pokud chcete dostávat program literárních akcí pro děti,
 
Čtení nejen pro děti každý první čtvrtek v měsíci od 17:15
v kavárně Švandova divadla.
2. prosince 2010

Literární kavárna č. 64
Petr Nikl: Přeshádky

 

20. října 2010

Mimořádná Literární kavárna č. 63
Z knížky Kiko a tajemství papírového motýla nám v nacpané Řetězovce četla její autorka Markéta Pilátová, která se nás taky snažila naučit skládanky origami, ale většinou vznikali šišatí motýli a okousané hvězdičky, asi že byla moc tma. Nechyběla ani kmotra Kiko - Viola Fischerová, výtvarník Dan Michalík a typografka Iva Janigová.

7. října 2010

Literární kavárna č. 62
Spisovatelka Petra Hůlová přivedla (v době mezi dvěma kojeními) na svět novou knížku Magdalény Platzové Toník a jeskyně snů a přečetla i lístek od paní autorky, která nás zdravila z New Yorku. Herec Viktor Limr četl z knížky o Toníkovi a jeho dobrodružství v parku ve Versailles.

2. září 2010

Literární kavárna č. 61
Mařenka a Čenda (a medvěd!) – prozaička, autorka rozhlasových her a dramaturgyně Alena Zemančíková četla o dobrodružstvích Mařenky a Čendy v kouzelném světě starých věcí. Na všechny pražské děti asi dolehla školní horečka, takže zůstaly doma a na čtení vyslaly své rodiče. Ale o hodně přišly. Teď už se nedovědí, co všechno se dá zažít u popelnic, to leda že by si přečetly knížku Mařenka a Čenda, kterou vydala Brkola. 

 
3. června 2010

Literární kavárna č. 60
Louis Armand

13. května 2010

Literární kavárna č. 59
Magnesia Litera: Objev roku
Jiří Hoppe: Opozice 68

1. dubna 2010

Literární kavárna č. 58
Magor dětem. Ve čtvrtek 1. dubna četl Ivan Martin Jirous dětem ze své sbírky půvabných pohádek a básniček, které psal pro své dvě holčičky Františku a Martu během žaláře ve Valdicích v 80. letech.

 

4. března 2010

Literární kavárna č. 57
Iva Procházková: Nazí

Fotogalerie

4. února 2010

Literární kavárna č. 56
Ve čtvrtek 4. 2. se v kavárně Švandova divadla uskutečnil další večer z cyklu Literárních kaváren.
Pražský muzikant, básník a zahradník Vráťa Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe uvedl první anglické vydání své knihy The Center of the World is Everywhere (Všude je střed světa) v překladu Nikoly Brabencové, pro niž to všechno jako malou sedmiletou holku napsal. Přítomný redaktor ze zahraniční redakce ČRo posléze rezignoval na pokus něco v randálu kavárny ze křtu nahrát a pan autor zanechal čtení a všechny nakonec překvílel svým ságem za úspěšného sekundování kytary Joea Karafiáta. Buď bohu dík za to, je-li literát také muzikant s pronikavým tenorsaxofonem!

14. ledna 2010

Literární kavárna č. 55
Nakladatelství MEANDER a Švandovo divadlo ve čtvrtek 14. ledna 2010 uvedlo literární kavárnu se dvěma spíše „domácími“ než hosty:
Davidem Vávrou, scénografem a architektem současné podoby Švandova divadla, a Radovanem Lipusem, kmenovým režisérem téhož divadla, podepsaným zde zejména pod ruskou klasikou.
David Vávra a Radovan Lipus během večera, zakotveného třemi body: kavárenským stolkem, forbínou a rýsovacím prknem, přečetli ze svých Šumných textů i z řady zapomenutých básní (Patnáct kravat Davida Vávry).

Jako nádavek jsme mohli zhlédnout film o filmu Šedesát šest šumných měst.

Fotogalerie
 
Kafárna 2010Kafárna 2010Kafárna 2010Kafárna 2010