Kafárna 2004

2. sezóna

Již druhou sezónu připravuje nakladatelka Iva Pecháčková ve spolupráci se Švandovým divadlem na Smíchově pravidelně každý první čtvrtek v měsíci Literární kavárnu. Literární odpoledne v kavárně Švandova divadla vznikla původně jako cyklus pořadů o literátech tvořících dnes nebo v minulosti na Praze 5. Literární večery se rychle ujaly a brzy se přetvořily v další pořady - autorská čtení s hudebním doprovodem, křty knížek a literární pořady se soutěžemi pro děti. Mezi autory, kteří na literárních kavárnách ze svých knížek četli, patří například Filip Topol, Jaroslav Rudiš, Ivan M. Jirous, Markéta Pilátová či Petra Hůlová. Vstup je volný – těšíme se na všechny, kdo mají rádi literaturu a krásné knížky.

Pokud chcete dostávat program literárních akcí pro děti,
 
Čtení nejen pro děti každý první čtvrtek v měsíci od 17:15
v kavárně Švandova divadla.
 
2. prosince 2004

Literární kavárna č. 11
Kateřina Kanajlo: David, Nik a kouzelný cylindr
Knihu uvedla do společnosti Ludmila Hallerová, přečetli z ní autorka a herec ŠD Viktor Limr. Na piano doprovázel Jaroslav Wagner.
 


 
4. listopadu 2004

Literární kavárna č. 10
Jiří Stránský Prezident Českého PEN klubu spisovatel Jiří Stránský četl ze svých dvou nových knih Tichá pošta a Povídačky pro Klárku. Knihy uvedla do společnosti Daniela Fischerová. Do knížek maloval ilustrátor Povídaček Matěj Forman, soutěž pro děti uspořádala Iva Pecháčková, na piano doprovázel Jiří Šlupka Svěrák.

7. října 2004

Literární kavárna č. 9
Jiří Černický křest knihy O Sasance
Úryvek z knihy přečetl student DAMU Vojtěch Hájek a další část slavná básnířka Laura Conway ze San Franciska (kniha je svého druhu dokumentem z pohádky s autorovými ilustracemi a fotografiemi).Fotogalerie

3. června 2004

Literární kavárna č. 8
Vratislav Brabenec, člen legendární skupiny The Plastic People of the Universe, četl ze svých textů z devadesátých let a vzpomínal na svá smíchovská léta. A za doprovodu dalšího člena Plastiků, kytaristy Joe Karafiáta, také zahrál.

Fotogalerie

6. května 2004

Literární kavárna č. 7
Ilustrátoři nakladatelství Meander Setkání s ilustrátory smíchovského nakladatelství krásných knih pro děti MEANDER. Beseda s Jiřím Sopkem, Petrem Niklem, Irenou Šafránkovou, Jiřím Černickým a Míšou Černickou se konal v den zahájení 10. ročníku knižního veletrhu Svět knihy jako doprovodný program.

1. dubna 2004

Literární kavárna č. 6
Jáchym Topol a jeho starej Smíchov Martin Machovec s Jáchymem Topolem zavzpomínali na starý Smíchov a Jáchym Topol přečetl pár stránek ze své knížky Anděl exit.

Fotogalerie

11. března 2004

Literární kavárna č. 5
Literární vědec Martin Machovec vyprávěl o Egonu Bondym a jeho působení na Praze 5. Četl z jeho deníků a poémy Kádrový dotazník . Poutavě vyprávěl i o dalších významných osobnostech, které jsou nebo byly, jako E. Bondy, smíchovskými rezidenty.

Fotogalerie

5. února 2004

Literární kavárna č. 4 
František Langer
První čtvrteční večer v měsíci únoru byl zasvěcen spisovateli Františku Langrovi, který prožil velkou část svého života na Smíchově. O jeho životě a díle měl původně vyprávět literární historik prof. Dr. Jiří Holý, jeho nepřítomnost však zastoupili jeho příbuzní, kteří mnohé o díle a životě F. Langra divákům přblížili. Během večera zazněly také ukázky z jeho knih Bratrstvo Bílého klíče a Pražské legendy, které četl herec ŠD Stanislav Šárský.

8. ledna

Literární kavárna č. 3
Viola Fischerová: Matečná samota
Tentokrát byly hosty Viola Fischerová, která četla verše ze své sbírky MATEČNÁ SAMOTA nominované loni na cenu Magnesia Litera a Markéta Hejná, která nás seznámíla se svými sbírkami Fuga a Vážná radost . Obě autorky nám své verše představily za hudebního doprovodu Jana Kvapila (housle, viola) a Richarda Žemličky (violoncello).