Zakladatelkou a majitelkou nakladatelství je překladatelka Ivana Pecháčková. Počátky Meandru sahají do roku 1995, kdy se Ivana Pecháčková rozhodla začít knížky také vydávat. Napsala dvě první knížky pro děti a neměl je kdo vydat, a tak je vydala sama. Později k tomu přibyly knihy jejích přátel a známých.

Ediční řada Modrý slon – zde vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla.
Jak říká nakladatelka: „Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století.“

 

Gallery

Festival Děti, čtete? už po osmé

Osmý ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhl letos během dvou dnů 1. a 2. června v lokalitách Městská knihovna na Mariánském náměstí, Salla Terrena na Kampě, galerie Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan a letohrádek Musaion v zahradě Kinských. Festival navštívily děti z celé republiky a hlavní hvězdou se stala nizozemská autorka Karina Schaapman.

Po několika letech, kdy festival probíhal pouze v jednom dni, se letos vrátil k původnímu dvoudennímu programu, aby bylo možné mladým čtenářům představit ještě více zajímavých autorů a autorek, ilustrátorů a ilustrátorek.

„Jsme tu i proto, aby děti na chvíli utekly z digitálního světa a dostaly prostor ocenit kreativitu a fantazii, které skýtá  tradiční kniha. Z nadšených reakcí vidím, že tato naše snaha má smysl a digitální demence českým dětem hned tak nehrozí,“ hodnotí festival jeho ředitelka, šéfredaktorka nakladatelství Meander Ivana Pecháčková.

První den probíhal v prostorech Městské knihovny na Mariánském náměstí, zahájení festivalu za přítomnosti ředitele MKP RNDr. Tomáše Řeháka a ředitelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové se konalo v dětském oddělení a zároveň s otevřením festivalu byla také představena výstava ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem. V dětském oddělení se dále dětem představili také Martin Velíšek nebo Vratislav Maňák. Program probíhal i v prostorech dílny a klubovny, návštěvníci se mohli zúčastnit vyhlášení soutěže Nejlepší rukopis, kdy o vydání knihy rozhodují samotné děti, autorských čtení Ivony Březinové a Martina Vopěnky a praktických kreativních dílen s výtvarníky Michalem „Nikkarinem“ Menšíkem a Toy Box.

Hlavní programová linie druhého dne se odehrávala v Salla Terreně na Kampě, kde bylo pro děti připraveno několik výtvarných dílen – sprejerská dílna se studenty VOŠ Hellichova, tvoření s Janou Vopatovou nebo Lucií Dvořákovou i čtení s Janou Šrámkovou. Děti samy se na programu aktivně podílely prezentací svých divadelních představení z projektu Čtenář na jevišti v rámci kampaně Rosteme s knihou. Druhá část programu probíhala v galerii Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí, kde se mohly děti potkat se spisovateli Jiřím Stránským a Petrem Turečkem, který své vystoupení velmi zatraktivnil také hudební produkcí přímo na náměstí , do níž zapojil i dětské muzikanty.

Vyvrcholením festivalu pak bylo setkání s nizozemskou autorkou populární série Dům myšek Karinou Schaapman a její dcerou Manitou. Autorka během tlumočené besedy dětem ukázala, jak se vyrábí myšky i zařízení jejich domku, přivezla na ukázku několik jeho pokojíčků a také plakát domu v reálné (třímetrové) velikosti.

„Znovu se ukázalo, že výjimečností akce je pokrytí celé škály aktivit, při nichž se děti mohou vydovádět. Letos měly opět možnost poslechnout si nejen čtení slavných spisovatelů, ale také nakreslit komiks, vyrobit obrázek a když dostaly chuť na něco pohybovějšího, mohly si zahrát divadlo, zatančit za zvuků improvizovaných nástrojů nebo se zapojit do sprejerské dílny,“ říká k festivalu jeho produkční Štěpánka Jislová.