Zakladatelkou a majitelkou nakladatelství je překladatelka Ivana Pecháčková. Počátky Meandru sahají do roku 1995, kdy se Ivana Pecháčková rozhodla začít knížky také vydávat. Napsala dvě první knížky pro děti a neměl je kdo vydat, a tak je vydala sama. Později k tomu přibyly knihy jejích přátel a známých.

Ediční řada Modrý slon – zde vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla.
Jak říká nakladatelka: „Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století.“

 

Gallery

Dílna pro učitele

 

 
 
10:00 – 10:30 Představení kampaně na podporu čtení dětí – zejména projektu Autoři čtou dětem (napojení na katalog Nejlepší knihy dětem) a literárního festivalu Děti, čtete?
 
Nakladatelka Ivana Pecháčková (nakladatelství Meander), předsedkyně komise pro dětskou knihu SČKN, autorka a překladatelka knih pro děti představí vznikající kampaň a tradiční festival Děti, čtete? spolu s návody, jak s nečtoucími dětmi zábavnou formou dnes číst tu nejkvalitnější literaturu. Proč vzniká v ČT: D projekt Autoři čtou dětem – promítnutí pilotního dílu (s filmaři Terezou Reichovou a Petrem Hauzírkem).
 
10:40 – 11:30 Možnosti katalogu Nejlepší knihy dětem
 
Dr. Petr Matoušek a Dr. Jana Čeňková, členové komise, která vytváří katalog Nejlepší knihy dětem – to nejlepší z původní tvorby pro děti za rok 2015/2016, doporučí, jak s katalogem dál ve školách a knihovnách pracovat. Výběr nezávislých expertů vydává Svaz českých knihkupců a nakladatelů a ČS IBBY.
 
11:30 Přestávka s občerstvením
 
12:00 – 12:40 Tomáš Sýkora představí tvorbu a přínos digitálních výukových programů
 
Může být čas strávený u elektronických zařízení přínosný pro rozvoj dítěte? Tomáš Sýkora se ve společnosti TechSophia zabývá tvorbou digitálních výukových materiálů, zejména příběhových vzdělávacích her. Nyní vede vývoj projektu Matemág, hry založené na Hejného metodě. Můžete se těšit na prezentaci o technologiích, hrách, vzdělávání a též na diskuzi o klíčových otázkách k tématu.
 
12:50 – 13:20 Prezentace pracovního webu ke katalogu Nejlepší knihy dětem
 
Metodička Eliška Hloupá Sovová ze společnosti Scio představí nový interaktivní web plný výukových materiálů, které usnadní život jak učitelům, tak jejich studentům.