Čtenářská lekce: Paní Apolenka a velká jitrnicová záhada

Minimalistická, černobíle ilustrovaná kniha o paní Apolence, která se potýká s podivným nápadníkem. Text a ilustrace v příběhu vedle sebe stojí na stejné informační úrovní. Lekci je tedy vhodné využít pro začátky mediální výchovy, jejímž úkolem je mimo jiné děti naučit vnímat různé druhy informačních prostředků. Během lekce děti budou procvičovat schopnost předvídání příběhu a kladení otázek hlavní postavě, která prožívá velkou jitrnicovou záhadu... Jedním z témat knihy je totiž vypořádání se s náhodnými situacemi, které přijdou bez varování. Lekce je vhodná pro 2. až 4. třídu.


A-pani-apolenkaPro koho je lekce určena: 2. - 4. třída ZŠ
Cíle lekce: Společně přečíst knihu, předvídat téma a obsah knihy z obálky a obrázků z knihy, propojovat text s vlastní zkušeností, předvídat další děj příběhu, klást otázky postavě.
Pomůcky:
 libovolné obrázky různě barevných jitrnic
návod na přípravu jitrnice z internetu (z čeho se vyrábí)
obrázky z knihy – prvních 5 ilustrací za titulem a 3 ilustrace vedle textů U podomních obchodníků nenakupuji!, Týden se chýlí ke konci. a Nikde nikdo...
Délka lekce: 1 vyučovací hodina
Klíčová slova: propojení vnímání více médií najednou, vyprávění, jitrnice
Cena lekce: 1500 Kč
Školitel: Redaktoři nakladatelství Meander, případně i autor knihy (po předchozí domluvě)


Ukázka z lekce: 

Zařadíme aktivitu Ulička rozhodnutí. Paní Apolenka se musí rozhodnout, zda půjde, či ne. Zkusíme jí pomoci. Na jednu stranu se postaví ti, co si myslí, že by se měla vydat do neznáma, na druhou stranu uličky se postaví ti, co si myslí, že by se neměla vydat. Jeden z žáků či učitel se na chvíli stanou paní Apolenkou, která bude uličkou procházet a z každé strany vyslechne názor (proč ano, proč ne). Kdo se nechce vyjádřit slovně, nemusí.


A-lekce-iiK titulu Paní Apolenka a velká jitrnicová záhada byla vytvořena jedna z lekcí ze souboru Čtenářské lekce II pro 1.stupeň ZŠ. Pokračování pilotního projektu Čtenářských lekcí k sedmi titulům nakladatelství Meander vzniklo na základě spolupráce se spolkem Knižní stezka k dětem a Novou školou, o. p. s. a jejím týmem výjimečných a kreativních pedagogů a knihovníků v roce 2019. Druhá řada lekcí je rozdělena pro mladší a starší žáky. Čtenářské lekce žáky 1. stupně seznamují s esencí obsahu i formy daného titulu. Lekce k jednotlivým knihám tvořili různí pedagogové, a proto jsou i přístupy ke knihám odlišné. Tato různorodost vytváří ze čtenářských lekcí pestrou metodiku, díky které se děti naučí přemýšlet o knihách novými způsoby, které jim nedovolí zůstat na povrchu. Čtenářské lekce jsou vhodné především pro pedagogy a knihovníky, ale ocení je také rodiče.